Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR
(IA MPSVR SR) v spolupráci s partnermi projektu Radou pre poradenstvo v sociálnej práci (RPSP), Slovenskou úniou podporovaného zamestnávania (SÚPZ), Výskumným a školiacim centrom bezbariérového navrhovania – CEDA (STU Bratislava) a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR zorganizovala 26.04.2021 Vstupný informačný seminár pre zariadenia zapojené do 3. cyklu. Patria k nim Centrum sociálnych služieb Sibírka z bratislavského kraja, Zariadenie sociálnych služieb Harmónia z banskobystrického kraja a Zariadenie pre seniorov Náruč z prešovského kraja.
Cieľom stretnutia bolo informovať zapojené zariadenia o procese deinštitucionalizácie a spôsobe tvorby transformačného plánu. Informácie o plánovaných aktivitách Národného projektu Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov (NP DI PTT) predstavila pani Mgr. Zuzana Konečná, manažérka metodického a koordinačného tímu.
![](../../../../wp-content/uploads/2022/09/Vstupny-informacny-seminar-foto-1-1.jpg)
Zapojené zariadenia, boli informované o dĺžke trvania projektu, ktorý sa realizuje v priebehu 23 mesiacov. Cieľovou skupinou sú deti a plnoleté osoby, ktorým sa poskytujú sociálne služby, verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb a zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti sociálneho začlenenia vo verejnom aj neverejnom sektore. Bol prestavený nástroj na hodnotenie pripravenosti WHO Quality Rights Toolkit, spôsob prípravy a vzdelávania, poskytovanie štátnej podpory DE – MINIMIS, metodické a konzultačné aktivity projektu.
Pán doc. PhDr. Slavomír Krupa, PhD., expert v oblasti sociálnych služieb za partnera RPSP, predstavil tvorbu transformačného plánu ako novú víziu práce, zmeny a opustenie stereotypov. Dotýka sa predovšetkým prijímateľov a zamestnancov. Deinštitucionalizácia nie je humanizácia, ale zmena celkového prostredia a života ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Pani PhDr. Viera Záhorcová, PhD., expertka v oblasti zamestnávania a aktivizácie za partnera SÚPS, predstavila nové modely práce a poradenstva pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Tie dbajú na podporu v príležitostiach.
Najlepšie aktivity sa dejú v bežne fungujúcej komunite, kde si ľudia vytvárajú nové skúsenosti vo vzťahoch, čo ich motivuje k novému bývaniu, novému spôsobu života, novej aktivite. Hlavnou filozofiou v tomto procese je nadobudnutie nezávislosti. Neexistuje legislatívna prekážka pre zamestnávanie prijímateľov sociálnych služieb.
Pani doc. Ing. arch. Lea Rollová, PhD., expertka na tvorbu fyzického prostredia CEDA, predstavila tvorbu fyzického prostredia, v ktorom je dôležitá bezbariérovosť. Univerzálne navrhovanie zohľadňuje rôzne ľudské schopnosti a diverzity. CEDA poskytuje vzdelávanie a poradenstvo pri investičných projektoch a pri výbere nehnuteľností. Pani Rollová predstavila „Hodnotenie pripravenosti“ ako nástroj na ďalšiu spoluprácu a podklad na tvorbu transformačného tímu, aby sa dala odôvodniť potreba zmeny. Príkladom môže byť nedostatočne pripravená evakuácia, šírenie infekčných ochorení, vysoké prahy, chladné neosobné prostredie, preplnené prechodné izby.
![Financovanie](../../../../wp-content/uploads/2022/11/Vstupny-informacny-seminar-foto-2.jpg)
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude v deinštitucionalizácii pokračovať. Je to jednou z národných priorít, v ktorej sa plánuje prechod z inštitucionálnej starostlivosti na komunitnú a zavedenie integrovanej starostlivosti.